Login
 
Arsis Grup Güvenlik Sistemleri
RFID (Radyofrekans tanımlamalı) ETİKETLER

RFID (Radyo frekans tanımlama) etiketleri barkod etiketlerinden farklı olarak göz teması gerektirmemektedir. Tedarik zincirinde yer alan yan sanayi, fabrika, dağıtım merkezi ve satış noktaları arasında lojistik açıdan verimlilik sağlamaktadır. Ülkemizde bu kavram yeni olmakla beraber çok çeşitli uygulama alanları ile bilgi güvenliği, tedarik zinciri ve lojistik yönetimi, stok sayımı, ürün güvenliği konularında önümüzdeki yıllarda öne çıkacak bir teknolojidir.

RFID etiketleri, barkod etiketlere göre ortam koşullarından çok daha az etkilenir. Zorlu koşullarda okuma yapabilir ve farklı okuma mesafelerinin okuyucu ve anten konfigürasyonuna göre seçilebilmesi mümkündür. Okuyucunun etiketi doğrudan görme gereksiniminin olmaması, aynı etiketin üzerine defalarca farklı boyutlarda bilgi okunup yazılabilmesi en önemli özelliğidir.

RFID sistemleri özellikle ürün tanımı ve stok sayım işlemlerinde büyük zaman tasarrufu sağlar, mesela okuyucu birden fazla ürün üzerindeki RFID etiketleri algılayabilir. Farklı plastik malzemeler içine yerleştirilebilen RFID etiketler hayvancılıktan, bankacılığa ve mağazacılığa kadar çok çeşitli sektörlerde kullanılabilir.

RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.

RFID etiketleri 3 çeşit olabilir: pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). Pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. En ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur bu yüzden okuyucunun gücüyle çalışlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de daha yüksektir. Ayrıntılı bilgi için EPCGlobal web sitesini ziyaret ediniz.

RFID, düşük frekans (LF) 125–134 kHz, yüksek frekans (HF) 13.56 MHz, ultra yüksek frekans (UHF) 860–960 MHz, 2.45 GHz ve süper yüksek frekans (SHF) 5.8 GHz frekanslarında kullanılabilmektedir.

Arsis istediğiniz RFID etiketi için ayrıntılı analiz yapar ve ilgili etiketin tedarikini sağlar. RFID etiket, donanım ve proje ihtiyaçlarınız için bizi arayınız.

FOR MORE INFORMATION

RFID etiket soru listesi (PDF, 71KB)

 

Ana Sayfa | Kullanım koşulları | İletişim | Site haritası